Historie a vývoj WordPressu

V návaznosti na článek „Počátky WordPressu“ jsme pro vás připravili také text o historii a důležitých meznících vývoje tohoto redakčního systému. Počátek WordPressu je spjat s redakčním systémem b2/cafelog, jehož se ujali vývojáři Matt Mullenweg a Mike Little, aby uvedli celý proces vývoje WP do podoby světově nejužívanějšího redakčního systému, tedy takového WordPressu, jak jej známe dnes.

Přestože různé komponenty systému jako pluginy, šablony, či widgety už považujeme za samozřejmou součást WordPressu, nebylo tomu tak vždy. Celý systém doprovází mnohaletý vývoj, a to už od roku 2003, kdy byl vydán první WordPress s označením verze 0.7, v návaznosti na svého předchůdce – b2/cafelog, jenž ukončil svůj vývoj poslední vydanou verzí 0.6. Za zmínku stojí, že zvykem vývojářů WordPressu je kromě číselného označení nové verze redakčního systému (v návaznosti na verze předchozí) i udělení přezdívky na počest některého významného jazzového umělce.

WordPress verze 1.x a 2.x

Po pilotní verzi 0.7 považujeme za další přelomovou verzi redakčního systému verzi 1.2 „Mignus“, a to z důvodu zavedení pluginové architektury, díky které se otevírají dveře k vývoji nových funkcí, vylepšení a dodatků developery i mimo oficiální okruh vývojářů.

S rokem 2004 přichází verze 1.5 „Strayhorn“, jež nám představuje možnost oživení webových stránek implementací nových, vlastních šablon. Dosud bylo možné bez programátorských znalostí využít pouze defaultní šablony. Po rozšíření front-endových možností v podobě šablonového systému přichází verze 2.0 „Duke“ s přepracovaným back-endem, tedy administračním rozhraním pro správu systému.

Rázem se dostáváme do roku 2007, jenž se nesl ve znamení vylepšování práce s administračním rozhraním. To reflektuje verze 2.1 „Ella“ s funkcí automatického ukládání textů či kontroly pravopisu. V tomto trendu pokračuje i WordPress 2.2 „Getz“ a 2.3 „Dexter“. Getz a Dexter obohacují systém o práci s widgety, oštíkování příspěvků, hezké URL adresy nebo uživatelsky přívětivější aktualizace systému, čemuž předchází automatické oznámení správce o nové verzi.

Do dvojkové řady patří po Dexterovi ještě dalších pět verzí. Z nich vyzdvihneme především 2.7 „Coltrane“, která opět přepracovává, a tentokrát výrazně, administrační prostředí. Vývojáři totiž potřebovali z důvodu vývoje mnoha nových funkcí znatelně usnadnit ovladatelnost celého systému. Jednou z nově vyvinutých funkcí se stal i vestavěný editor obrázků, který představila verze 2.9 „Carmen“. Vývoj dvojkových verzí končí s rokem 2009 a následující rok se na světlo světa dostávají verze trojkové, které celosvětovou oblibu WordPressu ještě více prohloubily.

Systém získává dnešní podobu

Přesouváme se do roku 2010 a setkáváme se tak s relativně přelomovou verzí 3.0 „Thelonious“, která přichází hned s celou řadou novinek. Jedná se především o zavedení custom post types, přehlednější taxonomii, nové API pro změnu pozadí nebo headeru v šablonách a představení první z řady defaultních šablon pro každý rok „Twenty Ten“.

S každou další verzí můžeme stále zřetelněji spatřovat snahu vývojářů o to, aby byl systém co nejvíce intuitivní, jednoduchý, čistý a přehledný. Velmi silně se tyto aspekty odrážejí ve verzích 3.6 „Peterson“ a 3.7 „Basie“ z roku 2013. Změny se týkají především oblasti dotváření systému tak, aby byl uživatelsky přívětivější. Jako názorná ukázka nám poslouží podpora nových audio a video formátů, intuitivnější autoukládání, automatické aktualizace na pozadí, jednodušší a přehlednější dohledání nových pluginů nebo jazykových lokalizacích systémů.

To už se dostáváme do současnosti, kdy je stále velmi žhavým tématem verze 4.0 „Benny“, vydaná v září 2014, a její následník 4.1 „Dinnah“ z prosince téhož roku. Benny uvádí přebudovanou knihovnu médií do dlaždicové podoby nebo vyhledávání a následnou instalaci pluginů přehledně přímo z administračního rozhraní. Více informací o posledních dvou verzích najdete v rámci aktualit na tomto portálu: WordPress 4.0 „Benny“ a WordPress 4.1 „Dinnah“.

Datum: 21. 2. 2015

http://codex.wordpress.org/History, http://en.wikipedia.org/wiki/WordPress, changelog jednotlivých verzí, http://www.wpbeginner.com/news/the-history-of-wordpress/,