Jak správně zálohovat WordPress?

Vývojáři redakčního systému WordPress rozhodně nezahálejí a stále jej zdokonalují. Každé vylepšení se promítá v novější, aktuálnější verzi. Jenže jak postupovat při aktualizaci starší verze na nejnovější? V administračním rozhraní jste na veškeré aktualizace systému samotného, pluginů i šablon upozorňováni. Přestože aktualizace stisknutím jediného tlačítka, popřípadě vyplněním FTP přístupu, se zdá velmi lákavá, může se to nečekaně vymknout kontrole a web značně poškodit. Jak těmto problémům předejít? Odpověď je prostá: záloha!

WordPress nejsou jen zdrojové soubory, ale i databáze!

Systém se jednoduše řečeno skládá ze dvou částí. Svého jádra, na které jsou nabaleny pluginy, šablony, uploadované mediální soubory a další. K těmto souborům se jednoduše dostanete skrze FTP klienta. Hlavní pointou redakčního systému je pojmout určité množství dat. Tato data se musí někam ukládat, zapisovat. K těmto účelům vyžaduje systém databázi, obvykle MySQL, která bývá při zálohování často opomíjená, přestože veškerý obsah se nachází právě v ní.

Záloha databáze

Databázi lze zálohovat hned několika způsoby. Ve stručnosti si popíšeme dvě nejběžnější metody. Nejspolehlivější z metod je přihlášení se do administračního systému pro správu databází (obvykle phpMyAdmin), kde po zvolení databáze, kterou chceme zálohovat, zvolíme možnost „Export“. Po zvolení libovolného formátu se databáze stáhne přímo do počítače. Takto stažený soubor lze později do systému nahrát („Import“). Kromě exportu databáze z phpMyAdmin je zde jiná, pro laika možná přijatelnější, metoda. Zálohovat databázi totiž lze i prostřednictvím pluginu BackWPup Free (http://wordpress.org/plugins/backwpup/), který nabízí hned několik způsobů zálohy MySQL databáze, a to včetně zálohy do složky, ke které se následně dostanete prostřednictvím FTP.

Pozor na aktualizaci upravených šablon a pluginů!

Velké množství uživatelů WordPressu si zapomene uvědomit či si neuvědomí vůbec, že v šablonách či pluginech, které byly upraveny ve svých zdrojových kódech na míru, dojde při jejich aktualizaci častokrát ke ztrátě veškerých úprav. Tato věc je způsobena tím, že upravený soubor se zdrojovým kódem je přepsán sice aktualizovaným souborem, avšak v původní podobě od vývojářů. Proto je vhodné vždy a pravidelně zálohovat, přestože se bude jednat i o drobnou aktualizaci některé z komponent.