Kdo stojí za vývojem WordPressu?

Nejprve je nezbytné uvědomit si, co vlastně redakční systém WordPress je. Jedná se o open-sourcový, volně dostupný projekt vyvíjený pod licencí GNU GPL. Díky své dostupnosti se k systému váže obrovská komunita, která se aktivně podílí na jeho vývoji. Stát se členem komunity a vyvíjet jej může kdokoliv, klidně i vy! WordPress je dynamickým projektem, který je na své celosvětové komunitě doslova závislý. Vše diriguje vývojářský tým okolo studia Automattic, který je aktuálně nejsilnější vývojářskou komunitou WordPressu.

Firma Automattic, sídlící v San Franciscu, je s redakčním systémem WordPress úzce spjata, a to protože její veškeré aktivity s WordPressem souvisejí. Automattic se aktivně podílejí na vývoji samotného systému, provozu hostingu WordPress.com, vývoji klíčových pluginů systému jako Akismet, bbPress, Gravatar, PollDaddy nebo na vývoji mobilních aplikací pro správu WordPresus. Mezi 306 zaměstnanci firmy nalezneme i samotného otce WordPressu – Matta Mullenwega, který stál u jeho vzniku.

I v tuzemsku se WordPress těší velké oblibě, jedná se o nejvíce rozšířený redakční systém v ČR. Proto i zde nalezneme ucelené komunity, vývojáře či podporovatele. Názorným důkazem je tento portál společnosti iParťák, komunita NášWP.cz a celá řada bloggerů jako Musilda, Separatista, WPress.cz, Top-me.cz a další.

Mám zájem na projektu spolupracovat

Podílet se na vývoji lze nejen vylepšováním samotného jádra systému. Je zde mnoho dalších variant, jak projekt podpořit. Rozšíření Codexu (dokumentace pro uživatele WordPressu), překlad systému, komunikace s uživateli prostřednictvím fóra, testování betaverzí, hlášení chyb, plánování rozvoje, vývoj pluginů a mnoho dalšího. To je jen strohý výčet, čím můžete přispět.

Myslíte si, že pro vás WordPress již odvedl dostatek služeb? A chcete mu to nějakým způsobem vrátit? Nejlepším místem, kde začít, je stránka make.wordpress.org. Na Make.WordPress.org si zvolíte oblast, ve které se v rámci projektu chcete realizovat. Zaškolení proběhne prostřednictvím přečtení několika článků. Podílet se na vývoji samotného jádra systému je možné jednoduchým vyplňováním ticketů s úpravami zdrojových kódů systémových souborů. Tickety jsou také dostupné online z Make.WordPress.org. Obdobným způsobem se hlásí bugy v již zveřejněných verzích či nalezené chyby při testování betaverzí systému.

Přispět k vývoji lze i jinak

Za účelem podpory vývoje systému byla zřízena Mattem Mullenwegem charitativní organizace WordPress Foundation, kde může každý prostřednictvím PayPalu přispět libovolnou částkou na náklady, jež s vývojem systému souvisejí. To vše proto, aby byla udržena kontinuita vývoje a dostupnost systému.

Dát najevo svou podporu můžete i jinak než podílením se na vývoji nebo peněžním přispěním. Pomoci může i pouhý odkaz na domovskou stránku WordPressu, díky kterému oslovíte návštěvníky svého webu a dáte tak veřejně na zřetel vaši spokojenost se systémem, který pohání více než 20 % všech dostupných webových stránek.

Datum: 10. 3. 2015

Zdroje: https://make.wordpress.org/, http://automattic.com/about/, http://codex.wordpress.org/Contributing_to_WordPress, https://wordpress.com/, http://wordpressfoundation.org/