Nastavení komentářů ve WordPressu

Interakce s čtenářem příspěvku bývá v posledních letech samozřejmostí. Čtenáře můžeme například podnítit k šíření obsahu na sociálních sítích. Avšak nejběžnější zpětnou vazbou je klasický komentář. Redakční systém by se bez komentářů jednotlivých článků snad už ani nemohl obejít. Komentáře umožňují čtenářům vyjádřit svůj názor, doplnit článek samotný či díky nim mohou mezi sebou čtenáři prostě a jednoduše komunikovat.

Kromě kladných stránek komentářů je třeba poukázat i na ty záporné. Největším postrachem komentářů jsou spamy, které mohou WordPress doslova zahltit. Nicméně i na to je WordPress připraven. Systém nabízí mnohá nastavení a strategie, jak spamům předejít. V případě, že si v nastavení nevíte rady či je web i přes různá opatření napadán, pak je tu ještě jedna velmi účinná zbraň. Jedná se o plugin Akismet, který je defaultně součástí každé instalace WordPressu.

Zobrazování komentářů u příspěvků

Povolení/zákaz pro publikování komentáře je možné nastavit globálně pro všechny příspěvky na webu skrze administrační rozhraní WordPressu v sekci „Nastavení“ => „Komentáře“. Kromě globálního nastavení nabízí i každý příspěvek možnost jednotlivě určit, zda chcete komentáře pro konkrétní článek povolit, či nikoli.

Výchozí struktura formuláře pro přidání nového komentáře se skládá z polí: jméno, e-mail, webová stránka a obsah komentáře. Jednotlivá pole lze částečně upravit v administraci, složitější úpravy se provádějí ve zdrojových kódech šablony webu.

Návštěvníkům stránek můžeme prostřednictvím administrace přidělovat různé pravomoci a preference pro přidávání komentářů. Některé z pravidel, které lze v administraci nastavit, mají následující znění: komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé; každý komentář musí být ručně schválen administrátorem; automaticky zakázat nové komentáře u příspěvků starších například více než 14 dní. Kromě těchto pravidel nabízí WordPress i filtrace komentářů. Takovýto filtr automaticky zablokuje komentáře, které obsahují určitý výraz, jméno, URL odkaz či IP adresu. Veškeré položky, které má filtr zachytit, je možné rozepsat rovněž v sekci „Nastavení“ => „Komentáře“.

Řekněte sbohem spamu díky Akismetu

Akismet je velmi účinným pluginem, který automaticky kontroluje každý nově přidaný komentář a následně posuzuje, zda se jedná o spam, či o plnohodnotný komentář. Plugin dále nabízí přehledné informace a statistiky o všech komentářích, které se na webu nacházejí. Díky své flexibilitě Akismet značně uleví webu, což může mít za následek i zřetelné zrychlení načítání stránky.

Akismet je dostupný v plně lokalizované české verzi a pro nekomerční účely je jeho užívání zcela bezplatné. V případě komerčních prezentací WordPressu se jedná o poplatek za jednu licenci 5 dolarů měsíčně, či 50 dolarů měsíčně za neomezený počet licencí.