iWP.cz > O WordPressu

O WordPressu

WordPress je nejpoužívanějším open source redakčním systémem, vyvíjeným pod licencí GNU GPL. Svou celosvětovou popularitu si získal zejména díky své bezplatné použitelnosti a snadnému ovládání. Má obrovskou vývojářskou základnu a je pravidelně aktualizován a vylepšován. Na WordPress existuje i nepřeberné množství bezplatných rozšíření, jejichž instalaci rovněž zvládne skoro každý.

Pro koho je WordPress určen?

WordPress je určen pro všechny, kdo si chtějí vytvořit webové stránky zdarma a rychle. Instalace systému je velice jednoduchá a zvládnou ji i technicky méně zruční uživatelé. Stejnou jednoduchostí oplývá i samotné ovládání administračního rozhraní systému a jeho rozšiřování prostřednictvím volně dostupných pluginů. WordPress je tedy určen zejména pro osobní webové stránky, blogy a další menší projekty.

Jaké jsou základní výhody WordPressu?

Asi nejzřetelnější výhodou je bezplatná dostupnost systému a jeho jednoduchá modifikovatelnost. Právě díky tomu se stal jedním z nejpoužívanějších redakčních systémů na světě.

 • bezplatné užívání
 • snadná a rychlá instalace
 • velmi jednoduché ovládání
 • množství bezplatných rozšíření
 • tisíce šablon ke stažení zdarma
 • široká flexibilita
 • pravidelné aktualizace
 • stálý vývoj
 • celosvětová komunita
 • český překlad
 • a další...

V čem WordPress naopak ztrácí?

Jednou z diskutovaných otázek je bezpečnost WordPressu. Kvůli jeho popularitě a velké nabídce šablon a doplňkových modulů je jeho kód považován za zranitelný. Na druhou stranu pravidelně vycházejí opravy chyb, které mají uživatele k dispozici zdarma.

Pokud jde o výkonnost, tak dle několika měření se snižuje s rostoucí velikostí databáze a počtem stránek. Mnoho volně dostupných šablon a modulů není aktualizováno a jsou bez aktivní uživatelské podpory, takže je mnohdy obtížné sestavit z nich kvalitní funkční celek.

Kdo WordPress vyvíjí a jaké má zázemí?

Pod WordPressem a jeho vývojem je hlavně podepsána společnost Automattic, která ho zdokonaluje již od roku 2005. Jméno společnosti, která má 190 zaměstnanců, je odvozeno od jejího zakladatele a prezidenta společnosti Matta Mullenwega. Vedle samotného redakčního systému je tato společnost podepsána také pod projekty jako Akismet, bbPress, WordCamp či Gravatar.

Jaká je historie WordPressu?

WordPress se zrodil z touhy po elegantním, dobře architektonicky propracovaném publikačním systému postaveném na PHP a MySQL a licencovaným pod GPL. Jedná se o oficiálního nástupce systému b2/cafelog. Kořeny WordPressu jako moderního softwaru sahají do roku 2001. Nyní je to zralý a stabilní produkt s širokou uživatelskou a vývojářskou komunitou, který používá více než 15 % webů na světě.

Jaká je na tom WordPress s licencí?

WordPress je open source projekt, což znamená, že po celém světě existuje mnoho lidí, kteří pracují na jeho vývoji (daleko více než komerční společnosti). To také znamená, že můžete použít cokoliv z domovské stránky wordpress.org a použít to kdekoliv bez placení či licenčního poplatku včetně dalších svobod. Licence, pod kterou je WordPress vydáván, se jmenuje GPLv2 z Free Software Foundation. Součástí této licence jsou požadavky na odvozená díla, jako jsou pluginy a šablony. Deriváty WordPress kódu zdědí GPL licenci.

Zdroj: WordPress.org, CODEX Wordpress.org, Wikipedia.org