Odběr novinek z webů prostřednictvím RSS

RSS je zkratka z anglického pojmu „Really Simple Syndication“, což můžeme volně přeložit jako jednoduché poskytování aktuálních informací. Častěji se RSS kanál označuje prostě jen jako „feed“. Pomocí takovéhoto kanálu je možné odebírat aktuality z oblíbených webů, aniž bychom tyto weby navštívili. Odběr novinek z RSS kanálu zprostředkovávají tzv. RSS čtečky. Čtečky nalezneme v každém chytrém telefonu, k dispozici je rovněž i nepřeberné množství čtecího softwaru pro počítače, popřípadě lze umístit RSS čtečku přímo do svého webu nebo webového prohlížeče. Jakožto redaktor blogu stavěného na bázi redakčního systému WordPress se jistojistě setkáte s tzv. RSS kanálem. Veškerý obsah, který je na webu publikován nebo zaktualizován, se automaticky projeví právě v RSS kanále.

Užívání RSS feedů v praxi

Prim hraje aktuálnost všech dat, které se ve feedu nacházejí, jelikož automaticky po připojení k internetu se všechny data zaktualizují, posléze s nimi můžeme pracovat i v offline režimu. Tato skutečnost může výrazně zvýšit dosah publikovaných článků a zajistit tak větší počet čtenářů. Další výhoda RSS spočívá v tom, že veškeré aktuality z oblíbených webů máme přehledně na jednom místě, a to přestože jsme URL adresu zdrojového blogu třeba již dávno zapomněli.

RSS kanál se nachází v každém WordPressu

Nejběžnějším způsobem, jak poskytnout kanál k odběru, je prostá ikonka znázorňující logo RSS kanálu, odkazující přímo na feed samotný. K dispozici je i hojné množství online služeb, které pozvednou funkci RSS kanálu na další úroveň. Jedná se například o služby FeedBurner, popřípadě FeedBlitz. Tyto služby nabízejí přehledné statistiky o čtenářích Vašeho RSS kanálu, nabízejí propojení s e-mail marketingem nebo se sociálními sítěmi typu Facebook a Twitter. Kromě jiného lze s vlastním RSS kanálem díky WordPressu jednoduše a přehledně pracovat. Je možné si nastavit, co všechno se v takovém kanále bude zobrazovat – náhledový obrázek, titulek, autor, celý text článku či pouze jeho úryvek. Mimo jiných dat může RSS kanál obsahovat i metainformace o blogu samotném.

Vložte si do své čtečky pouze ty aktuality z WordPressu, které Vás opravdu zajímají:

Nezapomeňte se přihlásit k odběru novinek prostřednictvím našeho RSS kanálu na adrese http://www.iwp.cz/feed/ a mějte tak přístup ke všem článkům a aktualitám našeho webu z první ruky.

Zdroje pro doplnění informací:

http://www.elegantthemes.com/blog/resources/wordpress-rss-feeds