Počátky WordPressu

Prvotním impulzem k vytvoření toho, z čeho se v průběhu dalších let vyvinul WordPress, tak jak jej dnes známe, byla touha po elegantním, funkčním, přehledném a dobře stavěném systému, jenž by umožňoval snadno a rychle zveřejňovat texty a fotografie. Přesně takový produkt v internetovém prostředí na počátku nového tisíciletí chyběl. Právě zde přichází na scénu francouzský programátor Michel Valdrighi a vytváří v jazyce PHP s podporou MySQL databáze systém b2/cafelog. Byla to „bé dvojka“, která se stala vzorem pro celosvětový fenomén s názvem WordPress.

První funkční verzi systému b2/cafelog zveřejnil Michel na počátku roku 2001. I přestože byl internet ještě spíše v plenkách, systém si začal pomalu budovat své jméno. V květnu roku 2003 na b2 běželo přibližně 2 000 webů. Počátkem roku 2002 se seznamujeme s osmnáctiletým mladíkem Mattem Mullenwegem z amerického Houstonu, který se rozhodl aktivně vést vlastní blog. K tomuto účelu si vyhlédl cafelog a prostřednictvím něj publikoval třeba své fotografie z výletu do hlavního města Washington. Matt aktivně sledoval vývoj cafelogu, svůj blog s každou novou verzí ihned aktualizoval. To trvalo do listopadu 2002, kdy Michel vydal svou poslední verzi „bé dvojky“, poté se po něm na několik měsíců slehla zem.

Vše uvedl do pohybu prostý komentář

Matt si v rámci svého blogu tak trochu postěžoval na fakt, že vývoj cafelogu stagnuje. Po vývojáři Valdrighim jako by se slehla zem. Vše objasnil sám Valdrighi, když po sedmiměsíční odmlce zveřejnil, že je nezaměstnaný a má vážné problémy v osobním životě. Ze svých omezených finančních rezerv si navíc pořídil digitální fotoaparát, protože focení se stalo jeho novým koníčkem. Vývoji systému už se tak nemohl vůbec věnovat. Ale nyní zpět k Mattovi.

Matt Mullenweg po několika měsících, kdy bylo zjevné, že na cafelogu z důvodu Valdrighiho potíží nikdo nepracuje, zveřejnil na svém blogu článek, kde mimo jiné uvedl, jak ho situace okolo cafelogu znepokojuje a že by s tím rád něco udělal. Hned prvním komentářem reagoval britský vývojář Mike Little, který napsal: „Jestli vážně uvažujete o navázání na vývoj b2, měl bych zájem spolupracovat.“ Matt neváhal a Mikeovi zaslal e-mail s návrhem na vývoj systému, jenž měl navázat na jeho oblíbený b2/cafelog. A tak se zrodila jejich spolupráce, zrodil se WordPress.

Aktivitu Matta s Mikem posvětil i Michel

S pojmenováním „WordPress“ přišla jako první Mattova přítelkyně Christine, a to takřka okamžitě, kdy jí Matt o svém projektu pověděl. Matt společně s Mikem se poté spojili s původním vývojářem cafelogu Michelem Valdrighim. Ten byl jejich zájmem o navázání na vývoj systému nadšen a jmenoval tak WordPress jeho oficiálním nástupcem, což oběma nadšencům ušetřilo velký kus práce, protože nemuseli začínat na vývoji redakčního systému od nuly.

První verze projektu WordPress byla zveřejněna 27. května 2003. Nesla si označení verze 0.7, jelikož číslování bylo zachováno z původního systému b2/cafelog, jehož poslední verze byla 0.6. K vývoji projektu se postupně přidávali další a další dobrovolníci, kteří měli zájem na rozvoji volně dostupného CMS WordPress pod licencí GNU. WordPress své dnešní popularity dosáhl především díky nepřetržitému vývoji a naslouchání potřebám uživatele i programátora, vše v souladu s aktuálními webovými trendy.

WordPress není jediný, kdo byl inspirován „bé dvojkou“

Redakční systémy jsou ve webovém prostředí často skloňované téma, kromě WordPressu si své fanoušky získaly dobře známé CMS, jako jsou například Joomla nebo Drupal. Ale je tu ještě jeden systém, který je v souvislosti s WordPressem a jeho historickým kontextem vhodné zmínit. Po ukončení vývoje systému b2/cafelog vznikla i jiná vývojová větev, která z tohoto systému vychází a v průběhu let si šla svou vlastní cestou, obdobně jako WordPress. Tato větev je dodnes aktivně vyvíjena.

Jedná se o redakční systém b2evolution (http://b2evolution.net/), jehož strůjcem je francouzský vývojář François Planque. Podobnost s WordPressem je více než zjevná, přesto se v lecčem odlišuje. Zajímavostí systému b2evolution je, že se stále drží původní idey a prvků designu b2/cafelogu, od kterého se WordPress v průběhu téměř dvanáctiletého vývoje značně odklonil.

Datum: 3. 2. 2015

Zdroje: http://cafelog.com/, http://en.wikipedia.org/wiki/WordPress#History, http://en.wikipedia.org/wiki/Matt_Mullenweg, http://en.wikipedia.org/wiki/Mike_Little, http://www.wpbeginner.com/news/the-history-of-wordpress/, http://premium.wpmudev.org/blog/wordpress-10-years-old-visual-history/, http://www.wpexplorer.com/history-wordpress/, http://ma.tt/, http://winningwp.com/a-brief-history-of-wordpress/, http://codex.wordpress.org/History, http://b2evolution.net/