Propojení WordPressu s Facebookem

Sociální sítě jsou fenoménem posledních let. Této skutečnosti můžeme jednoduchým způsobem využít i na svých stránkách. Sociální tlačítka jako „Sdílet“ nebo „To se mi líbí“ mohou web pozdvihnout na zcela novou úroveň a přilákat tak značné množství návštěvníků právě z Facebooku. Integrace webu a Facebooku se nemusí zakládat pouze na těchto sociálních ikonách, je zde hned několik dalších možností, jak prostřednictvím sociální sítě dát stránkám nový rozměr. Jedná se například o facebookové komentáře pod příspěvky, vytvoření podpůrné facebookové stránky, automatické převádění příspěvků z WordPressu na Facebook či můžeme využít jeden z několika zajímavých modulů, které Facebook nabízí správcům webových stránek.

„To se mi líbí“ a „Sdílet“

Tato dvě tlačítka jsou jakýmsi stavebním kamenem celého Facebooku, jelikož myšlenka sociální sítě se zakládá na doporučení a sdílení obsahu přáteli. Tímto obsahem se může stát i náplň vašich webových stránek. Stačí provést jednoduchou věc. Nechat si zobrazit tato dvě tlačítka pod každým příspěvkem ve WordPressu.

Povíme si o dvou nejběžnějších způsobech. Prvním z nich je prosté vložení zdrojového kódu vygenerovaného Facebookem. Po vygenerování kódu se přihlásíme do svého WordPressu, kde v sekci „Vzhled“ zvolíme „Editor“. Nejprve do záhlaví webu (za tag <body>) vložíme první část kódu. Druhou část kódu vložíme do souboru, který zobrazuje úplný obsah příspěvku (obvykle single.php), zde provedeme ještě drobnou úpravu – URL vašeho webu v druhé části kódu přepíšeme na <?php echo get_permalink(); ?>, po uložení se budou v zápatí každého příspěvku zobrazovat obě tlačítka.

Druhá možnost vložení těchto sociálních ikon je využití některého z volně dostupných pluginů pro WordPress. Je jich velké množství. Pro názornost zde můžeme odkázat například na oficiální plugin od Facebooku, plugin Facebook Like & Share Button, Really simple Facebook Twitter share buttons a další.

Automatické publikování nových příspěvků na Facebooku

V první řadě je důležité promyslet si, kam vlastně chceme na Facebooku nové příspěvky umísťovat. Plugin, který si ukážeme, nabízí totiž možnosti jako publikování příspěvku na podpůrnou facebookovou stránku, do skupiny nebo na zeď vlastního profilu. Vzhledem k tomu, že nejčastější variantou je automatické vkládání obsahu na facebookovou stránku, budeme se bavit výhradně o ní.

Zde přichází na scénu WordPress plugin Add Link to Facebook. Plugin se nachází v plně lokalizované české verzi. Vzhledem k tomu, že metody automatického publikování obsahu by se dalo celkem snadno zneužívat, je potřeba při instalaci a nastavení pluginu dodržet několik kroků k jeho úplné funkčnosti. Pokyny k instalaci a nastavení pluginu krok za krokem se nacházejí v instalačních instrukcích.