Textový editor má spoustu vychytávek

Námět dnešního článku je editor stránek/příspěvků, který je nedílnou součástí každého redakčního systému. Bavíme-li se konkrétně o redakčním systému WordPress, pak máme k dispozici editor, jenž nám umožňuje využití velkého množství skrytých funkcí. Pakliže si s nimi nevystačíme, můžeme jej rozšířit o funkce nové prostřednictvím pluginů. A právě o těchto funkcích bude řeč na následujících řádcích.

Obsahový editor ve WordPressu funguje na principu WISIWYG, tzn. v editoru nám zobrazuje přesně to, co se následně zobrazí na webové stránce (za předpokladu, že nepřepneme na záložku HTML), a to včetně obrázkových souborů. Zmíněným WISIWYG editorem, jejž WordPress využívá, je webový editor TinyMCE, který sám o sobě nabízí relativně kvalitní škálu nástrojů pro práci s textem. Ale co když přijde řada na tvoření tabulek, vkládání videí nebo přímý tisk obsahu? Ani tyto úkony nejsou nemožné, jen vědět jak na ně.

S každou vydanou verzí WordPressu něco nového

Praktickou součástí každého editoru příspěvků/stránek ve WordPressu je široká podpora embedů. Embedy fungují tak, že zkopírujeme URL adresu položky a editor nám ji automaticky přemění do takové podoby, jako se nachází na původním webu. Mezi podporované služby patří embed videí z YouTube nebo Vimeo, embed obrázků z Instagramu nebo Flickru, embed hudby ze SoundCloud nebo Spotify či embed tweetů z Twitteru. Výpis všech podporovaných služeb je dostupný ve WordPress Codexu – https://codex.wordpress.org/Embeds.

Další metodou, jak si usnadnit vkládání mediálních souborů přímo do editoru, je metoda „Drag and drop“, kdy lze vložit soubory jejich pouhým přesunem ze složky počítače přímo do editoru. Tento způsob může v celkovém součtu výrazně ušetřit čas i usnadnit práci při vytváření příspěvků.

Zajímavostí, se kterou přišla verze WordPressu 4.1 „Dinah“, je režim nevyrušovaného psaní. Režim skryje nepotřebné elementy administračního rozhraní, a tím umožní redaktorovi soustředit se pouze na kvalitu psaného textu. Přepínání mezi módem nevyrušovaného pasní a běžným zobrazením editoru zprostředkovává ikonka v pravém horním rohu lišty.

Síla editoru se odráží v kvalitních nástrojích

Nedílnou součástí každého editoru je nabídka nástrojů, především formátovacích. Jednoduchou a současně přehlednou nástrojovou nabídku nám nabízí i TinyMCE ve své základní podobě. Přesto se může stát, že některý z nástrojů, na který jsme zvyklí z klasických PC textových editorů, jako je například Word, nám zde schází. To lze ošetřit některým z obrovské nabídky volně dostupných pluginů.

Nad všechny z dostupných pluginů vyčnívá jediný. Tím je TinyMCE Advanced. Plugin nabízí nástroje pro práci s tabulkami, vyhledávání v textu, více možností pro vkládání seznamů, možnost nastavit vlastní font a velikost písma, možnost přímého tisku a mnoho dalších. Alternativou může být například plugin WP Edit.
Datum sepsání: 4. 3. 2015
Zdroje: http://codex.wordpress.org/TinyMCE, https://wordpress.org/plugins/tinymce-advanced/