WordPress 4.0 Beta 1

Světlo světa v aktuálních dnech spatřila dlouho očekávaná verze WordPressu 4.0 Beta 1. Jak název napovídá, jedná se o testovací verzi, kterou se prozatím nedoporučuje užívat v běžném provozu. Důvodem zveřejnění je oslovení široké veřejnosti k otestování a dohledání případných nedostatků a chyb. Očekávané zveřejnění plně funkční verze je plánováno na měsíc srpen. Přestože název verze nabádá k tomu, že se jedná o přelomové vydání WordPressu, opak je pravdou. Na první pohled se takřka nic neliší od předchozí verze 3.9.1, i přesto se WordPress 4.0 Beta 1 dočkal hned několika významných změn.

První ze změn se nachází přímo v editoru příspěvků/stránek. Týká se vkládání videí například z portálu YouTube. Již nebude nutné vkládat video do obsahu prostřednictvím iframe. Nyní je možné jednoduše zkopírovat URL adresu videa přímo do editoru a video se automaticky načte do příspěvku/stránky. Kromě vkládání videí se editor dočkal další změny – intuitivnějšího chování. Například při scrollování editačním rozhraním se horní část editoru automaticky přilne k hornímu okraji prohlížeče.

Další významnou proměnou prošla knihovna médií. Nově se místo klasického seznamu mediálních souborů zobrazují pouze náhledy. Stejně tak úprava libovolného mediálního souboru, především obrázků, je více „user-friendly“, jelikož probíhá přímo ve vyskakovacím „pop-up“ okně, kde je možné obrázek otočit, překlopit či změnit jeho rozlišení dle potřeby.

Změn se dočkaly i další části WordPressu, a to ve formě drobných, přesto praktických úprav. Například ihned při instalaci systému je nabízen výběr jazyka, jehož součástí je i čeština. WordPress 4.0 Beta 1 umí dokonce sám aktualizovat své jádro i jednotlivé komponenty, a to nerušeně, na pozadí. Informace o jednotlivých aktualizacích jsou následně přehledně odeslány na administrační e-mail.

Vývojáři redakčního systému WordPress nyní apelují na veřejnost k otestování nových funkcí a nalezení případných chyb. Chyby je možné oznámit prostřednictvím fóra Alpha/Beta, které je k nalezení na WordPress.org/support.

Zdroj: http://wordpress.org/news/2014/07/wordpress-4-0-beta-1/ (zveřejněno: 10.7.2014, sepsáno: 14.7.2014)