Zrychlení načítání webu vybudovaného na WordPressu

Méně nových návštěvníků, menší zisky z webu, ztráta pozic ve vyhledávání a jiné. To je jen ukázka vedlejších účinků, které může zapříčinit pomalé načítání stránek. Dokonce sám Google uvedl, že od roku 2010 je rychlost načítání stránek jedním z faktorů algoritmu ohodnocujícího relevantnost webových stránek. Od té doby je důležité, aby se stránky načítaly rychle, a to na všech zařízeních. My vám na následujících řádcích popíšeme několik tipů a rad, jakým způsobem načítání webových stránek vystavěných na redakčním systému WordPress urychlit.

Předtím než začneme do webu zasahovat, je výhodné udělat si analýzu načítání svých stránek, abychom měli nějaká data, ze kterých můžeme vycházet. Přesně k těmto účelům slouží nástroj Pingdom, který otestuje rychlost načítání stránky a podrobně zanalyzuje jednotlivé části webu.

Optimalizace velikosti obrázků

Stěžejním problémem načítání webových stránek jako celku jsou v mnoha případech obrázky. Největší chybou je, pokud si do webu vložíme obrázek, který posléze za pomoci atributů width a height zmenšíme. Řešením je obrázek zmenšit na požadovanou velikost ještě před nahráním na web. Doporučujeme nevkládat na web obrázky větší než 50 kB, pokud to není nezbytně nutné, a to i za cenu, že obrázek nebude mít stoprocentní kvalitu.

Odstranění přebytečných pluginů a cachování

Velké množství pluginů nemusí v každém případě znamenat zpomalení webových stránek. Přesto se doporučuje pluginy, které nejsou pro webové stránky nijak důležité, jednoduše deaktivovat a následně odstranit. Počet aktivních pluginů na webu by neměl přesáhnout číslovku deset.

Jiným případem je, pokud užíváme více pluginů, které při práci vytěžují databázi. Takovýto případ může načítání stránek ovlivnit značným způsobem, ale i na to existuje řešení. Tím je tzv. cachování, konkrétně cachovací pluginy, které usnadňují ukládání dat do mezipaměti, což se promítne ve zvýšení rychlosti načítání webu.

Volba správného webhostingu

Pokud jsme si pro svůj WordPress zvolili nevhodný webhosting, pak se můžeme snažit sebevíce, ale téměř všechna snaha přijde vniveč. Kvalitní hosting je základním stavebním kamenem. Vybrat si musíme takový, aby jeho servery byly optimálně nastaveny a nebyly zbytečně přetěžovány. Velkým lákadlem jsou různé freehostingy, kde je přitažlivá vidina úspory peněz. Avšak drtivá většina takovýchto webhostingů hrubě nevyhovuje nárokům, které by kvalitní a spolehlivý hosting měl mít.

Rychlost načítání ovlivňuje i šablona

Je mnoho šablon, ať volně dostupných, či prémiových, které obsahují nekonečné možnosti úprav a všelijaké funkce, které často ani vůbec nepotřebujeme. I tyto nepotřebné části šablony se načítají společně s webem. Nejvhodnějším řešením je nechat si vytvořit šablonu na zakázku, která bude splňovat všechna kritéria pro rychlé načítání, jako je validita zdrojového kódu, užívání CSS stylů nebo vyvarování se přebytečným JavaScriptům.

Čas od času musíme vysypat koš

Všechny příspěvky, mediální soubory, komentáře i stránky se po smazání automaticky přemisťují do koše. Pokud se nám podaří koš naplnit nadměrným počtem položek, můžeme tím „zahltit“ svou databázi. Proto je na místě koše jednotlivých položek čas od času pročistit.

Vysypávání koše můžeme i jednoduchým způsobem zautomatizovat, a to tak, že do souboru wp-config.php, který se nachází v hlavním adresáři systému, vepíšeme řádek: define (‚EMPTY_TRASH_DAYS‘, 7);. Číslo v tomto řádku označuje počet dní, po jejichž uplynutí se budou veškeré koše vždy automaticky vysypávat.

Datum: 17. 9. 2014

//Zdroje: http://www.copyblogger.com/make-wordpress-faster/ ; http://www.sparringmind.com/speed-up-wordpress/ ; http://www.dwuser.com/education/content/10-steps-to-a-faster-wordpress/ ; http://www.bubbleindia.com/make-wordpress-faster/ ; http://www.noupe.com/how-tos/speeding-up-wordpress.html //