Ztratil jsem heslo k účtu

V dnešním článku si popíšeme postupy, jakým způsobem se přihlásit k WordPress účtu za předpokladu, že jsme zapomněli heslo. WordPress jako takový nabízí při přihlášení možnost změny hesla skrze unikátní odkaz. Ale co když nemám přístup ani na e-mail? I pro tuto variantu existuje jednoduché řešení.

Zapomněl jsem heslo k účtu, ale přístup na e-mail mám

Toto je nejjednodušeji řešitelný problém a současně nejčastější. Nejprve postupujeme obdobně, jako bychom heslo znali. Tudíž si otevřeme přihlašovací okno (obvykle www.example.cz/wp-admin), kde je vyžadováno uživatelské jméno a heslo, které jsme zapomněli. Pod přihlašovacím oknem se nachází odkaz „Zapomněli jste heslo?“ (přímý odkaz: www.example.cz/wp-login.php?action=lostpassword), po stisknutí jsme vyzváni k zadání uživatelského jména či e-mailu. Po zadání jednoho z údajů bude na e-mail automaticky zaslán odkaz sloužící ke změně hesla.

Při změně hesla jsme vyzváni heslo napsat dvakrát, tak aby byla ověřena jeho správnost. Sílu hesla pomáhá rozeznat indikátor síly hesla, který je zobrazen níže. S ohledem na bezpečnost účtu (v případě, že jste administrátor, se pak jedná o bezpečnost celého webu) se doporučuje užívat heslo o minimální délce 7 znaků, skládající se z malých i velkých písmen, číslic a symbolů.

Zapomněl jsem heslo k účtu i přístup na e-mail, ale mám přístup na hosting

Prioritně se potřebujeme dostat do MySQL databáze, na kterou je WordPress napojen. Informace o této databázi získáme ze souboru wp-config.php v hlavním adresáři. Na základě přístupových údajů ze souboru wp-config.php se přihlásíme do MySQL databáze prostřednictvím PHPMyAdmin (např. u Wedosu přes odkaz pma.wedos.net).

Po přihlášení do PHPMyAdmin zvolíme naši databázi, kde si vyhledáme tabulku wp_users. Tabulku rozklikneme. Nyní vidíme všechny registrované uživatele, včetně jejich e-mailů. Povšimnout si můžeme i hesla, ale heslo je zašifrované, tudíž nám k ničemu není. Budeme tedy pracovat s e-mailovou adresou, kterou u našeho uživatelského jména přepíšeme na nějakou, k níž již přístup máme. Poté stačí dodržet postup popsaný výše.

Další varianty ztráty hesla

Opomenout nesmíme ještě další dvě varianty ztráty hesla. Tou první je, že jsem běžný uživatel (nemám přístup na hosting ani do databáze), zapomněl jsem heslo a přístup na e-mail rovněž neznám. Zde se doslova nabízí velmi jednoduché řešení – založit si nový účet pod jiným e-mailem i uživatelským jménem.

Pakliže jsem správce webových stránek, ale neznám heslo, nemám přístup na e-mail a nemám přístup ani ke svému hostingu, nezbývá nic jiného než zkontaktovat technickou podporu hostingu a vysvětlit jí nastalou situaci. Zde je řešení velmi individuální – na základě postupů jednotlivých hostingových společností. Dá se očekávat, že si technická podpora bude chtít nechat ověřit, zda hosting patří opravdu nám, a až poté bude situaci řešit.

Datum: 27. 8. 2014